Dengeli Beslenme Diyet

Dengeli Beslenme Diyet

Dengeli Beslenme Diyet

Dostlarımızın da aynı insanlar gibi sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmeleriyle yaşam kalitelerinin yükselmesi arasında çok önemli bir ilişki mevcuttur.

Dengeli beslenme; vücudun ihtiyacı olan gerekli besin maddeleri ve minerallerin bir arada alınması demektir. Minik dostlarımız söz konusu besinler ve minerallerden herhangi birinden yeteri kadar alamadığında sağlıkla ilgili problemler yaşamaya başlarlar. Kısacası dostlarımızın sağlık sorununu yaşamaması noktasında tek çözüm yolu dostlarımızı karınlarını doyurmak değil. Kaliteli bir şekilde yaşamaları için gerekli olan vitamin ve mineralleri besin maddeleri yoluyla yeterli miktarda almaları gerekmektedir.  Usulüne uygun olmayan, profesyonel bir veteriner gözetiminde olmaksızın uygulanan beslenme programları dostlarımızın hayatlarını olumsuz etkilemektedir. Günlük beslenme ihtiyaçları doğrultusunda herhangi bir maddenin az veya çok alınması dengesiz beslenmeden kaynaklı büyüme gerilemesi, yaşamsal aktivitelerde düzensizlik, hastalıklara yakalanma oranının artmasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Diyet; tüm canlıların vücudun ihtiyacına göre sağlıklı bir şekilde yüksek kalitede yaşaması için bireye özgü olan beslenme biçimidir. Diyet belirli yiyeceklerin kısıtlanması veya sağlık durumuna göre hiç tüketilmemesi anlamına gelse de aslında hayvanın boyuna, kilosuna, in-toleranslarına, yaşadığı ortama, kan değerlerine, hatta psikolojik durumuna göre tavsiye edilen bir beslenme biçimidir.

Dostlarımızın sağlık problemlerine, sahip oldukları fiziksel özelliklere uygun olarak hazır diyet mamalar bulunmaktadır.

Beslenme dâhil her alanda sağlık sorunu yaşayan dostlarınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diyet mamaları destekli beslenme programlarına mutlak surette riayet edilmesinin yanı sıra egzersiz-spor hareketleri de unutulmamalıdır. Dostlarımızın bedeninin dinç kalmasının yanı sıra hareket kabiliyetlerinin arttırılması ve ileriki dönemlerde fiziksel sorunlar ortaya çıkmasını engellemek adına spor ve egzersiz hareketleri yine uzman veterinerler gözetiminde kesinlikle yaptırılmalıdır. Örneğin, köpek, kedi vb. gibi sıkça bakımı üstlenilen evcil hayvanlar dışarı çıkarılmalı, özel araç-gereçler ile oyunlar oynatılmalı, günlük olarak hareket ihtiyaçlarına da destek olunmalıdır.